Jednoduchá a přitom účinná možnost chránit si zdraví a vyvarovat se velkých potíží. Tak lze do jedné

věty shrnout moderní metodu prevence zvanou očkování. Od jejího objevu uplynula již více než dvě staletí. Teprve posledních padesát let ale bylo ve znamení masivního rozvoje této metody.

Dnes se očkuje proti širokému spektru onemocnění, od těch virových až po bakteriální, říká Helena Říhová, závodní lékařka Sokolovské uhelné ve Vintířově. Jak ale přiznává, dodnes kolem této metody existuje celá řada mýtů a fám. Ta nejznámější tvrdí, že očkování snižuje imunitu.

„Ve skutečnosti tomu je ale přesně naopak," poukazuje lékařka. Očkování totiž stimuluje tvorbu protilátek, které v těle částečně přetrvávají i nějakou dobu po jeho vysazení. Mylná je i představa, že očkování je stoprocentní ochranou.

„Což samozřejmě není pravda. Ale pokud očkovaný člověk skutečně onemocní danou chorobou, je vždy její průběh výrazně slabší, než by tomu bylo bez očkování," popisuje dlouholeté poznatky lékařů Říhová.

Obecně největším problémem ale je obyčejné podceňování situace. Týká se to hlavně chřipky, kde si jen málo lidí uvědomuje skutečné důsledky takového chování. Tato zdánlivě banální choroba si ve světě každý rok vyžádá až pět milionů mrtvých. Oběti chřipkových pandemií v letech 1918, 1957 a 1968 se pak počítaly na desítky milionů.

Oblast prevence se ale bouřlivě rozvíjí dál. V posledních letech se tak, vedle těch běžných, objevují i zcela nové typy očkování. Například proti rakovině děložního čípku, pneumokoku, hemofilii i dalším onemocněním. Informace lze získat v ordinaci kteréhokoliv praktického lékaře.

 

NEJROZŠÍŘENĚJŠÍ TYPY OČKOVÁNÍ

Chřipka

Očkuje se v rozmezí října až listopadu injekčně, jednou dávkou do svalu. Pro osoby s chronickými onemocněními plic, srdce, ledvin a diabetiky na inzulínu je plně hrazeno pojišťovnou. Ostatní hradí podle druhu vakcíny maximálně 200 korun. Chřipka je jednou z nejinfekčnějších nemocí, jaké známe. Může poškodit srdce, nervový systém a skončit až smrtí.

Tetanus

Očkuje se po narození, a přeočkovává ve 14 letech. Následně je nutné po deseti letech přeočkování vždy jednou dávkou. V případě úrazu je ale nutné přeočkovat již pokud od poslední dávky uplynulo více než pět let. Plně hrazeno pojišťovnou. Tetanus je bakteriální onemocnění. Napadá nervové buňky a může způsobit ochrnutí.

Klíšťová encefalitida

Očkuje se ve třech dávkách během dvanácti měsíců. Nejvhodnější je začít v zimních měsících. Přeočkování je pak nutné po dalších třech letech. Je plně hrazeno pacientem, vyjde přibližně na 1500 korun. Encefalitida je přenášena klíšťaty a může způsobit zánět mozku a mozkových blan, vede k motorickým i psychickým poruchám.

Hepatitida A

Žloutenka známá též jako nemoc špinavých rukou. Po jejím prodělání je již člověk imunní. Očkování vydrží 2 - 3 roky a přijde přibližně na 1500 korun. Je vhodné zvláště při cestách do zahraničí. Projevuje se především ztrátou fyzické kondice a různými problémy, často až po dobu několika měsíců.

Hepatitida B

Očkuje se ve třech dávkách přibližně po čtyřech letech podle hladiny protilátek. Náklady na očkování činí přibližně 1500 korun. Hepatitda B je výrazně nebezpečnější, protože přechází do chronicity a vede k vážným poškozením jater. Přenáší se krví, sexuálním stykem, častá mezi narkomany.

TBC

Proti tuberkulóze je očkováno každé dítě čtyři dny po narození. Přeočkování probíhá v 11 letech věku, podle reakce. O tuberkulinový test je následně vhodné požádat vždy po dalších šesti letech. Očkování je plně hrazeno pojišťovnou.