První návštěvníky by unikátní báňská památka ve Slavkovském lese mohla přivítat už za dva roky. Její obnovu dlouhodobě podporuje také Sokolovská uhelná.

Do závěrečné fáze míří, po více než deseti letech prací, přípravy na zpřístupnění středověkého dolu Jeroným poblíž Čisté. Ten se nyní uchází o významnou dotaci z Regionálního operačního programu Severozápad. Pokud projekt finance z evropských fondů skutečně získá, veřejnosti bude část podzemních prostor zpřístupněna již v roce 2014.

"Celkově žádáme z evropských fondů o 65 milionů korun," potvrzuje ředitel sokolovského muzea Michael Rund s tím, že pokud žádost uspěje, část peněz bude určena pro hornický skanzen u štoly číslo 1 v Jáchymově, a většina právě pro Jeroným.

"Na něj půjde 49 milionů korun, z toho na podzemní úpravy 31 milionů, a do nadzemní zbývajících 18 milionů," vypočítává Rund. Důl se tak dočká kromě bezpečnostních opatření, která v jeho vnitřní části umožní pohyb návštěvníků, také nové budovy poskytující potřebné zázemí poblíž vstupního portálu nebo potřebných parkovacích ploch.

Komplex dolu Jeroným, poblíž dnes již neexistujícího královského horního města Čistá, je unikátní především rozsahem své zachovalosti. Zatímco jiná díla byla později druhotně znovu těžena, Jeroným se dochoval ve stavu, v jakém jej horníci v 16. století opustili. Jsou zde proto jedinečně zachovalé vyrubané komory se stopami po dobývání, ale také suché zdi, odpočívadla, různé funkční výklenky a podobně.

Ačkoliv jde o památku minimálně evropského významu, objevena byla relativně nedávno. V roce 1982 nalezl tyto jedinečně zachovalé podzemní prostory František Baroch z nedalekých Pramenů. Jeho objev nově připomíná také pamětní deska, která byla slavnostně odhalena minulý týden u vstupního portálu dolu při příležitosti Barochových nedožitých pětašedesátých narozenin.

Dnes je důl zapsán na seznamu národních technických památek a již od 90. let minulého století intenzivně probíhají práce na jeho zpřístupnění. Na těch se významnou měrou, jak z hlediska odborné spolupráce, tak finanční podpory podílí také společnost Sokolovská uhelná.

Po částečném zpřístupnění v roce 2014 má být důl provázán s nedalekým hornickým muzeem v Krásně, které patří mezi další projekty dlouhodobě podporované společností. V něm návštěvníci, mimo jiné, najdou také expozici věnovanou důlní dopravě používané v lomech Sokolovské uhelné.

Jeroným