Zájem škol o účast předčil veškerá očekávání. Akce by se měla ve městě pravidelně odehrávat i v následujících letech, zřejmě ale bude potřebovat větší prostory.

Vůbec poprvé v historii se odehrál v Karlovarském kraji veletrh takzvaných fiktivních firem. Ty jsou součástí školského systému, a slouží ke zlepšení výuky studentů v oborech zaměřených na oblast podnikání. Veletrh hostila Živnostenská škola Sokolov, která byla zároveň jeho iniciátorem.

„Fiktivní firmy na naší škole provozujeme už osm let. A po celou tu dobu jsme jezdili na různé veletrhy v jiných regionech i zahraničí, protože v našem kraji nic takového nebylo,“ vysvětluje Stanislava Dietzová, učitelka ekonomických předmětů v sokolovské živnostenské škole. 

Veletrhy jsou jakýmsi vyvrcholením celého projektu fiktivních firem. V jeho rámci si studenti nejprve založí vlastní společnost s ručením omezeným, zaregistrují ji u Národního ústavu odborného vzdělávání, který nahrazuje školám živnostenský úřad, a zahájí vlastní podnikání. Během něho jiným firmám na své škole i v celé republice nebo zahraničí nabízejí vlastní služby a produkty. 

„Na jejich výrobu si ale musí vytvořit potřebný kapitál, například půjčkou od banky. Vedle toho řeší, stejně jako skutečné firmy, odvody zaměstnanců, daňové povinnosti, vedení účetnictví, ale i samotnou prezentaci svých výrobků, případně vytvoření distribuční sítě,“ poukazuje učitelka. Potřebné suroviny nebo služby pak musí, stejně jako skuteční podnikatelé, nakupovat zase u jiných firem.

„Co se týká rozsahu podnikání, nedá se říct, že by dávali přednost nějakému konkrétnímu oboru. Jsou tak fiktivní kosmetické salóny, prodejny televizorů, ale třeba i pohřební služba a další společnosti,“ říká Dietzová s tím, že některé firmy dokonce přebírají nastupující ročníky studentů od svých předchůdců.

Zájem škol o první ročník veletrhu v Sokolově nakonec předčil veškerá očekávání pořadatelů. Sjeli se na něj totiž zástupci téměř čtyř desítek fiktivních firem ze čtyř regionů, a původně vyčleněné prostory tak nakonec vůbec nestačily pro umístění výstavních stánků. „Pokud bude tedy podobný zájem i o další ročník, budeme ho muset přesunout například do Hornického domu,“ dodává Dietzová. 

Živnostenská škola Sokolov patří mezi subjekty dlouhodobě podporované Sokolovskou uhelnou.