Letošní sezóna na Michalu byla nadprůměrná. I když rekordy v návštěvnosti nepadly, výsledky se jim hodně přibližují. O pohodlí a bezpečnost návštěvníků atraktivního areálu se stará přes pět desítek lidí.

undefined

Koupaliště Michal to není jen voda a pláž, ale také desítky atrakcí, gastronomické zázemí nebo sportovní plochy.

Sokolovské koupaliště Michal čekají velké výdaje. Oblíbený areál totiž bude muset investovat do obnovy části atrakcí. Jak ukázal letošní provoz, řada z nich se blíží k hranici své existence.

"Rozhodně nejde o důsledek chování návštěvníků," říká šéf koupaliště Karel Kotous. Podle něho se lidé naopak chovají k vybavení koupaliště celkem šetrně a škod postupem času spíše ubývá. Nejhorší v tomto směru byla situace hlavně v prvních letech. "Teď jde spíše o to, že hlavně nafukovací atrakce trpí působením slunce, vody i větru."

Už v roce 2010 tak koupaliště nechalo vyměnit například skákací hrad, který si oblíbili dětští návštěvníci a letos přišel na řadu i plovoucí ledovec. Ten je, po největším českém toboganu ve svém sousedství, jednou z nejoblíbenějších atrakcí koupaliště Michal.

Nejde přitom o nijak levnou záležitost. Třeba jen výměna ledovce přišla provozovatele areálu na zhruba dvě stě tisíc korun. Na stejnou částku pak vychází například plovoucí trampolína. Celkově tak jsou na Michalu investovány jen do samotných atrakcí miliony korun. Návratnost takto vložených prostředků je přitom velmi nejistá.

"Hodně to záleží na vývoji počasí. Například letos jsme měli o začátek sezóny poměrně velké obavy," připomíná jednatel koupaliště Michal. Na počátku bylo dokonce tak špatné počasí, že se koncert u příležitosti otevření koupaliště odehrál na zimním stadionu. Postupně se ale počasí zlepšilo natolik, že letošní sezónu lze považovat za jednu z nejlepších v poslední době.

"Červenec byl teplotně rekordním v celé republice a Sokolovsko nebylo výjimkou. Meziročně se návštěvnost Michalu zvýšila o zhruba 40 procent a dosáhla tak téměř čtyřiceti tisíc návštěvníků," říká Kotous. Absolutní rekord koupaliště z roku 2006 je sice ještě o dvacet tisíc vyšší, ale tehdy zde sehrála roli především velká zvědavost obyvatel širokého regionu na nejmodernější koupaliště v kraji, vybudované společností Sokolovská uhelná v místě stejnojmenného lomu. Z hlediska vybavení přitom Michal v regionu dodnes nemá konkurenci.

"Nicméně letos jsme na Michalu zaznamenali celkově druhou nejvyšší návštěvnost v historii během jediného dne, když nás v červenci navštívilo během jediného dne na 3800 lidí," shrnuje Kotous s tím, že v srpnu už byly návštěvnosti výrazně slabší než počátkem léta a provoz definitivně ukončilo zhoršené počasí po prvním zářijovém týdnu.

Ve stejné době ale už běžely naplno přípravy na sezónu 2014. Tu by měl odstartovat opět v červnu koncert skupin Škwor, Harlej, Sixth Dimension a německých Tankard. Chybět pak během roku nebudou ani různé sportovní akce a také jedna novinka. Na parkovišti u koupaliště by totiž mohlo být poprvé zkušebně povoleno parkování karavanů.

Koupaliště Michal bylo vybudováno v roce 2005 rekultivací a revitalizací stejnojmenného hnědouhelného lomu. O jeho provoz se každou sezónu stará více než pět desítek pracovníků. Z toho zhruba dvě třetiny tvoří kvalifikovaní plavčíci dohlížející na bezpečnost návštěvníků. Každé dva roky pak musí procházet přezkoušením zahrnujícím, mimo jiné, i zkoušku fyzické zdatnosti, nebo resuscitace.

V areálu koupaliště Michal se nachází nejdelší tobogan v České republice a velké množství dalších atrakcí, od minigolfu až po hřiště pro plážový volejbal. Nádrž se navíc vyznačuje velmi čistou vodou. Obvykle jako jediná v kraji dostává i v těch největších vedrech od hygieniků velmi dobré hodnocení kvality. Samozřejmostí je dále profesionální vodní záchranná služba starající se o zdraví a bezpečí návštěvníků Michalu.

Další informace na www.michal-sokolov.cz