Jméno této dceřiné společnosti Sokolovské uhelné stojí za řadou špičkových projektů v regionu. Počínaje krajinnou výstavou v Chebu, přes univerzitní areál v Plzni, až k právě budovanému lesoparku v Sokolově.

Poněkud výjimečnou pozici mezi dceřinými společnostmi Sokolovské uhelné má Zahradní
a parková spol. s r. o., sídlící v Mariánských Lázních.
S výsledky její práce se totiž mohou obyvatelé kraje setkávat téměř kdekoliv, ale jen málokoho by
v té souvislosti napadlo hledat spojitost s hnědouhelnými doly.
Firma se zrodila transformací bývalé správy lázeňských parků na počátku 90. let. K její první významné zakázce patřila rekonstrukce vojenského hřbitova v Mariánských Lázních.
„Ta byla natolik úspěšná, že vzápětí jsme dostali příležitost nejen na rekonstrukce dalších tří obdobných areálů, ale také na první velké parkové úpravy," říká prokurista a technický ředitel firmy Michael Vlček. V roce 1995 se tak pod rukama pracovníků společnosti zrodil lázeňský park Eugenie v Klášterci nad Ohří, a vzápětí následovala celá řada dalších prestižních zakázek. I přes tyto úspěchy zažila firma na přelomu tisíciletí období stagnace, ve kterém bylo nutné rozhodnout o jejím dalším osudu.
„V roce 2003 tak začal projekt rekonstrukce firmy s cílem najít cestu k jejímu dalšímu rozvoji," říká jednatel Zahradní a parkové Pavel Poc. Z tehdejších 15 zaměstnanců se společnost postupně rozrostla na více než čtyři desítky a začaly přibývat další zakázky. Od těch na rodinné domky až po řešení rozvoje zeleně v areálu Západočeské univerzity
v Plzni, projekt revitalizace a urbanistického řešení bývalého dolu Gsteinigt v Sokolově nebo rozsáhlého projektu na rekonstrukci zeleně pro devět mateřských škol v Chebu. K naprostému unikátu pak patřila výsadba několika desítek patnáctimetrových platanů v okolí nákupního centra Ikea na pražském Černém Mostě.
„V tomto směru nám hodně pomohl vstup Sokolovské uhelné do naší firmy," říká jednatel společnosti s tím, že Zahradní a parková tak získala především silného a stabilního partnera, který mohl firmě pomoci s dalším rozvojem.
„I díky tomu se můžeme více zaměřovat i na velké projekty jako jsou rekonstrukce veřejné zeleně, plošná obnova zeleně v obcích, nebo takové komplikované projekty jako byla zmíněná Ikea," poukazuje jednatel firmy na výhody vyplývající ze spojení zahradnické a těžební firmy.
K aktuálně realizovaným akcím pak, vedle různých zahrad rodinných domů v regionu patří například budovaný lesopark v Sokolově navržený právě Zahradní a parkovou spol. s r. o., nebo údržba zeleně v Mariánských Lázních.
„Za těch několik let se nám podařilo vybudovat skutečně špičkový tým lidí, a to nám navíc umožňuje i přemýšlet o dalším rozvoji," dodává Poc s tím, že v budoucnosti by se firma chtěla zaměřit, vedle dalšího rozšiřování výstavby parků a revitalizace území poškozených průmyslovou činností, také na další rozvoj své projekční činnosti.