Stavba z 50. let minulého století už nesloužila svému účelu. Řidiče čeká ještě několik dnů kyvadlového provozu kvůli dokončování úprav opěrné zdi u silnice.

Kyvadlový provoz na výjezdu z Citic ve směru na Bukovany čeká řidiče od poloviny tohoto týdne. Důvodem budou stavební práce zakončující likvidaci bývalého železničního mostu k takzvanému severnímu zásobníku. Ten v minulosti sloužil k zásobování nedaleké elektrárny uhlím ze sokolovských dolů.

"Samotné likvidační práce už máme za sebou," říká Petr Fiala, vedoucí výroby SUAS - stavební, která práce v Citicích provádí. A jak dodává, nebyly rozhodně nijak jednoduché. K původnímu mostu z 50. let minulého století se totiž nezachovala projektová dokumentace, takže bylo nutné vytvořit novou a stanovit chování okolního terénu po odstranění stavby. Pokud by totiž nedošlo i k jeho úpravě a zajištění, mohlo by se těleso bývalé vlečky po odstranění mostu sesunout na silnici.

"Tím, že je most přímo v obci, nebylo možné k jeho likvidaci použít trhací práce, ale musel se kus po kusu rozbít," konstatuje Fiala s tím, že jeho demolice tak probíhala v součinnosti s divizemi Těžba a Služby Sokolovské uhelné. Z těžby tak do Citic zamířilo pásové rýpadlo, které bylo vybavené speciální nástavbou používanou pro rozbíjení kamenů v lomu Horní Rozmyšl, zatímco divize Služby zajišťovala odvoz materiálu.

"I když asi nejtěžší byla samotná demontáž mostu, kvůli které bylo nutné na několik dní i zcela uzavřít silnici, největší část materiálu byla právě z odebírání okolního terénu," shrnuje situaci Fiala s tím, že v příštím týdnu proběhne ještě dokončení opěrných zdí, které by měly udělat definitivní tečku za existencí starého mostu.

Likvidace nefunkční stavby ale není zdaleka poslední, která v Citicích SUAS - stavební čeká. V závislosti na finančních prostředcích a provozu by se měla podílet také na postupné demolici objektů bývalé Ústřední třídírny Tisová, která v Citicích ukončila provoz v letošním roce, nebo na demontáži staré kyslíkárny ve Vřesové.

Tyto práce jsou součástí systematického zahlazování následků těžební činnosti a souvisejících projevů v regionu, které provádí společnost Sokolovská uhelná ve spolupráci se svými dceřinnými firmami. Postupně se díky nim uvolňují prostory pro další revitalizaci regionu. Například v Citicích by tak, právě v místech bývalé ústřední třídírny, mohla například vyrůst zcela nová průmyslová zóna.

Likvidace mostu Citice