Dlouhodobě plánované zmenšení stáda masných krav souvisí s dalšími rozvojovými záměry Sokolovské uhelné.

Dlouhodobě plánované změny odstartovaly v uplynulých týdnech v rámci živočišné výroby Sokolovské uhelné ve Starém Sedle. Ty spočívají především v postupném zmenšování tamního stáda masných krav plemene Charolais. Důvodem je úbytek ploch vhodných pro pastvu i výrobu krmiv nebo steliva.

„Souvisí to s dalšími rozvojovými plány společnosti," říká vedoucí oddělení Zemědělských rekultivací Milan Štrudl. Jde například o vyjmutí části ploch z hospodaření v souvislosti s výstavbou rychlostní komunikace R6 a přilehlé průmyslové zóny, nebo výstavba bioplynové stanice.

„Ze současné velikosti stáda, které čítá zhruba tři stovky krav, by měl cílový stav být 180 až 190 kusů zvířat," vysvětluje Štrudl s tím, že jde o postupný proces. Každý rok ze stáda vyřazujeme zhruba čtyřicet kusů krav. Za normálních okolností se proto nechávají další kusy na obnovu stáda. Obvykle jde v případě stáda Sokolovské uhelné ve Starém Sedle o 50 až 60 kusů březích jalovic.

„V loňském roce jsme je ale všechny odprodali, stejně jako jsme odprodali zvířata určená na obnovu jalovic ve stádě," shrnuje situaci Štrudl s tím, že cílového stavu by měl chov dosáhnout v průběhu roku 2011.

I přes odstartování plánovaných změn ale i letos firemní chov zaznamenal celou řadu nových přírůstků. Jen od poloviny prosince do poloviny ledna se ve Starém Sedle narodilo na 130 telat. Těm svědčily především silné mrazy na přelomu roku, protože takové počasí brání rozšiřování různých infekcí a telatům nevlhne podestýlka. „Takže teď doufáme, že se teploty co nejdříve vrátí zase pod nulu," dodává Štrudl. (red)