Světové setkání chovatelů krav plemene charolais poprvé zamířilo do České republiky. Do malé obce poblíž Sokolova se tak sjely stovky expertů z celého světa.  

Ve Starém Sedle u Sokolova se tak sjeli zástupci chovatelů nejen z Evropy, ale i ze zámoří, aby si prohlédli zdejší chov Sokolovské uhelné. Ten patří k jedněm z nejvýznamnějších u nás, a dlouhodobě také mezi ty nejkvalitnější. 

„Samozřejmě to, že kongres proběhl i u nás je obrovská pocta,“ říká Milan Štrudl, místopředseda Českého svazu chovatelů masného skotu a vedoucí oddělení zemědělských rekultivací Sokolovské uhelné ve Starém Sedle. Už 35. ročník kongresu je totiž ve skutečnosti teprve druhým, který se koná ve střední Evropě a vůbec poprvé u nás.

Téměř půl druhá stovka účastníků kongresu z celého světa a přibližně stejné množství francouzských chovatelů měli v České republice nabitý program. Hned na úvod je čekala výstava plemenného skotu v Přerově. Ta byla jedním z dalších potvrzení kvalit chovu Sokolovské uhelné v Novém Sedle, když zde získala jedna z jalovic první místo, a titul šampióna si odvezl jeden ze starosedelských plemenných býků. 

Po přesunu na Sokolovsko pak účastníky kongresu čekala prohlídka lomu Družba v Novém Sedle, a následně několika rekultivovaných ploch, které vznikly v bývalém dolovém území. Část z nich totiž slouží k zemědělským účelům, převážně jako past­viny pro krávy plemene charolais.

„A člověka rozhodně potěší, když přijede někdo třeba až z Austrálie, a pochválí nám, že máme pěkná zvířata,“ říká Štrudl. Mezi hosty, kteří do Starého Sedla dorazili od protinožců byl i prezident Světové asociace charolais Bill Dunlop, ale i řada dalších významných osobností. Ty následně v Sokolově přivítal i generální ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek, a zároveň jim představil další projekt obnovy krajiny, výstavbu sokolovského golfového areálu.

„Vedle zviditelnění Sokolovska by mělo konání kongresu mít pro chovatele v regionu i ekonomický přínos,“ dodává Štrudl s tím, že už během akce padla celá řada nabídek na nákup, prodej i další spolupráci mezi chovateli. „A další přijdou určitě i v následujících týdnech.“

Na závěr programu pak účastníky čekal slavnostní galavečer v karlovarském grandhotelu Pupp a závěrečná prohlídka jihočeských chovů charolais.

Aktuality kongres