Oblíbené letovisko doplatilo loni na příliš čistou vodu, ve které se začalo dařit měkkýšům. Zlikvidovat je dokázal až mráz, návratu mají zamezit i vysazení líni.

undefined

Vypouštění násady línů do koupaliště Michal.

Sokolovské koupaliště Michal nechce před letošní sezónou nic ponechat náhodě. Oblíbený areál se totiž loni paradoxně stal obětí své vlastní kvality, když se v jeho příliš čisté vodě rozmnožili měkkýši přenášející cerkárie. Letos by se ale nic takového stát nemělo. A to i přesto, že čistá voda zůstane i nadále hlavním symbolem Michalu.

"V září jsme jezero kompletně vypustili a nechali dno vymrznout. To by mělo stačit k likvidaci většiny plžů," říká jednatel koupaliště Karel Kotous. Právě přemnožení měkkýši, kterým se v čisté vodě Michalu začalo nezvykle dařit, pak byli hostitelem cerkárií, které mohou citlivějším osobám způsobovat vyrážku. Podobná invaze plžů by se ale už neměla v žádném případě opakovat. Do jezera bylo vysazeno jeden a půl tuny dvouletých línů obecných.

"Pro lína jsou plži vítanou potravou. Při jejím hledání ale méně rozrušuje dno, na rozdíl od kapra. Ten sice plže žere také, ale ryje ve dně do hloubky až dvaceti centimetrů a způsobuje zakalení vody s následným rizikem výskytu daleko nebezpečnějších sinic. I proto naše volba padla právě na lína," vysvětluje Kotous.

Na řešení spolupracovali pracovníci Michalu s renomovanými biology ze společnosti ENKI Třeboň. Mimo jiné i proto, že nádrž je přírodním koupalištěm a tak případné použití chemie pro likvidaci plžů nepřicházelo v úvahu. I proto nakonec biologové vybrali jako ideálního kandidáta k osídlení jezera právě lína. V nadcházejících měsících ale bude nutné ještě střežit jezero před možnými nájezdy kormoránů, pro které by se mohly nově nasazené ryby stát vítaným a snadno dosažitelným zdrojem potravy.

Ačkoliv problém s přemnoženými měkkýši by mohl být již vyřešen, přesto se odrazí i na sezóně 2016. Ta bude zahájena 4. června koncertem skupiny Walda Gang a bude se muset obejít bez novinek v nabídce Michalu.

"Loni jsme museli předčasně ukončit sezónu a to se samozřejmě odrazilo i na tržbách, takže na nové investice nezbylo. Návštěvníky ale určitě potěší, že vstupné se pro letošní sezónu nemění, stejně jako v ceně vstupenky zůstane i používání tobogánu, který je po kvalitě vody hlavním symbolem Michalu," uzavírá Kotous.

Právě největší venkovní tobogán ve střední Evropě je totiž nejvyhledávanější atrakcí Michalu už od vzniku koupaliště. To vybudovala v roce 2005 společnost Sokolovská uhelná v místě stejnojmenného hnědouhelného dolu na okraji Sokolova. Vedle tisíců návštěvníků navíc areál pravidelně hostí také řadu prestižních sportovních podniků, jako je například český pohár v triatlonu.

Více informací: www.michal-sokolov.cz nebo na Facebooku.

Líni Michal