Spolupráce Sokolovské uhelné a města Chodov umožní zrod neobvyklé sportovní atrakce. Na Smolnické výsypce se už letos v létě poběží první závod

undefined

Na nové běžecké trati bude také možné elektronické měření pomocí aplikace do mobilního telefonu.

Neobvyklou atrakcí se bude moci od dubna pochlubit město Chodov. Díky spolupráci se Sokolovskou uhelnou vznikne poblíž koupaliště Bílá voda nová běžecká trať. Ta vznikla na důlní výsypce a jedinečná je i tím, že si na ní běžci mohou měřit výsledky pomocí speciální aplikace, která jim umožní srovnání i s výsledky ostatních sportovců na téže trati.

"Smolnická výsypka si o to doslova říkala," vysvětluje zrod nápadu chodovský starosta Patrik Pizinger. "Dnes už máme dotaženou Bílou vodu jako volnočasový areál a tak byl logický nápad otevřít pro běhání a cyklistiku i sousední výsypku. Už jen proto, že nabízí krásné a klidné prostředí, v těsném sousedství města."

Pro Sokolovskou uhelnou je otevření části výsypky přilehlé ke koupališti Bílá voda v souladu s dlouhodobou snahou společnosti. "Rekultivace ploch v okolí Bílé vody jsou již několik let dokončené, jsou docela povedené a proto vítáme další akce vedoucí k zatraktivnění území. Je to v souladu s naší dlouholetou snahou nejen navrátit krajinu, ale i umožnit její další využití lidem. Věřím, že běžecká trať přiláká nejen obyvatele Chodova," potvrzuje Jiří Pöpperl, předseda představenstva Sokolovské uhelné. Smolnická běžecká stezka se tak stane dalším ze zajímavých projektů, které se zrodily na pozemcích firmy, které byly v minulosti dotčené těžbou hnědého uhlí. Jako příklad mohou posloužit nejen ty nejznámější, jako je koupaliště Michal, golfové hřiště v Sokolově, nebo sousední lesopark, ale také úspěšná rekultivace dasnického lomu nebo dokončované jezero Medard.

"Počítáme s tím, že novou běžeckou trasu na Smolnické výsypce otevřeme pro veřejnost v rámci společného výběhu s členy atletického klubu ŠAK Chodov už 3. dubna," říká starosta Pizinger. Už v srpnu by pak na ní měl proběhnout i první běžecký závod s názvem Chodovská vlečka.

Značená část běžecké trasy na Smolnické výsypce bude mít délku pět kilometrů s převýšením 70 metrů. Vedle ní pak bude možné využít i dalších zhruba sedm kilometrů. Kromě sportovního zážitku nová trasa nabídne krásný výhled do okolní krajiny a, díky dohodě s organizátory pražského maratonu, i možnost změřit si trať pomocí speciální aplikace projektu FreeRun.