Více než stovka tělesně postižených plavců změří své síly v městském bazénu během čtrnáctého ročníku Pohárku. Akce se koná za podpory Sokolovské uhelné

undefined

Do sokolovského bazénu se po roce opět vrací závod Českého poháru tělesně postižených plavců.

Olympionici, medailisté z mistrovství světa a Evropy, i amatéři kteří si prostě jen chtějí porovnat síly s ostatními. Navíc co závodník, to velký příběh. V Sokolově se už 2. dubna odehraje další závod Českého poháru tělesně postižených plavců XIV. Pohárek.

"Letošní závod bude zajímavý hlavně tím, že jde o poslední test přes soubojem o olympijské limity, který proběhne během mistrovství Evropy na Madeiře," říká Štěpánka Řehořková, předsedkyně organizačního výboru závodu. Z českých plavců limity pro paralympiádu zatím splnila jen Vendula Dušková z SK Kontakt Karlovy Vary a plavkyně pražského Kontaktu Anežka Floriánová. A ti ostatní se budou v Sokolově hodně snažit.

"Máme už přihlášeno 117 závodníků z celkově jedenácti klubů a oddílů z České republiky, Slovenska a Německa. A co člověk, to silný příběh," říká Řehořková. Jako příklad může posloužit například Arnošt Petráček, který je jedním ze závodníků na sokolovské startovní listině. Dnes pětadvacetiletý plavec se narodil s vrozenou vadou horních i dolních končetin. U dolních končetin má luxaci kolenních kloubů, u horních mu chybí pažní kosti. Díky rodičům se ale naučil záhy plavat a už v době školní docházky bylo jasné, že jde o nevšední talent, což potvrdil v jedenácti letech právě svým vítězstvím na Pohárku.

"Od té doby vybojoval nejen několik nominací na paralympiádu, nebo titul vicemistra světa, ale také dostudoval střední školu a udělal si řidičský průkaz aby byl maximálně soběstačný," popisuje jeden z obdivuhodných příkladů Řehořková. "A stejně by se dalo vyprávět v podstatě o každém z účastníků Pohárku."

Na více než stovku závodníků čekají v Sokolově souboje v řadě disciplín, počínaje plaváním 50 metrů na volný způsob, prsa, znak nebo motýlek a konče atraktivní polohovou štafetou 4 x 50 metrů. A podle pořadatelů by si neměli závody nechat ujít ani ti, kteří se o sport handicapovaných běžně vůbec nezajímají. "Většina lidí si ani nedovede představit, o jak obrovské lidské vůli a bojovnosti to je. A rozhodně to stojí za to vidět."

Tradiční závod Pohárek, který je součástí Českého poháru tělesně postižených plavců, se v Sokolově , s výjimkou prvních dvou závodů, v Sokolově už od svého počátku. Důvodem je především kapacita bazénu i jeho zázemí pro hendikepované plavce, které jsou výrazně větší, než v Alžbětiných lázních, kde proběhly právě první dva zmíněné závody. Závod se koná za podpory společnosti Sokolovská uhelná, která je jeho dlouhodobým a stabilním partnerem.