Makoň tlačí na pilu, sokolovský fotbal mění dosavadní filozofii klubu. Nový recept na úspěch zní: Není důležité čisté skóre, podstatné je dát víc branek než soupeř.

undefined

Předseda představenstva FK Baník Sokol Pavel Makoň.

Na začátku podzimní sezóny sliboval šéf FK Baník Sokolov Pavel Makoň zásadní fotbalovou změnu. Taktickou hru, ofenzivu, akci, zkrátka jiné pojetí hry, než na jaké byli dosud sokolovští fanoušci zvyklí. Povedlo se? Výsledky prvních zápasů naznačují, že ano.

SU: Tým má za sebou první utkání podzimní části soutěže. Daří se mu ale představy z kabiny přenést i na trávník?

Pavel Makoň: „První dílčí úspěchy jsou vidět. Především změna herního pojetí. Je větší pohyb na hřišti, větší taktické přehrání soupeře. Hned na počátku sezóny jsme se například střetli s Olomoucí. Jasný favorit, tým který k nám sestoupil z první ligy, a přiznám na rovinu, že vítězství jsem nečekal ani já. Ale přesto jsme jí dokázali porazit 3:2. Rozhodla bojovnost a taktický přístup. Takže se ukazuje že to je správná cesta."

SU: O této cestě se ale mluví už delší dobu. Proč se začíná hrát ofenzivní fotbal v Sokolově až nyní?

Pavel Makoň: „Je pravda, že jsme to od diváků slýchali často. No, vyhráli jste, ale nebylo to nic moc. Jenže ta změna se nedá udělat hned. Nejdřív je potřeba mít trenéry, kteří umí vůbec s takovým pojetím hry pracovat. Což Dan Šmejkal i Jirka Dreiseitl umí. A druhá je věc je naučit celý manšaft myslet jinak.Psychologie sokolovského fotbalu byla celé roky založená na tom, že nesmíme dostat branku, ale musíme aspoň jednu dát. Dnes se to snažíme otočit. Můžeme klidně dostat dvě branky, ale musíme dát tři. Dřív to bylo jasně defenzivní, s tím, že když se útok podaří, bude to dobrý. Dnes je to spíš útočnější fotbal."

SU: To se ale asi neobjede bez reakce soupeře...

Pavel Makoň: „Oni už na to reagují. Například dobře ví, že Marek Červenka, který u nás hostuje, se od počátku profiluje jako střelec, a začali se snažit o jeho eliminaci třeba zdvojením obrany. Jenže v tom je kouzlo taktické hry. Červenka má sice mnohem těžší možnost prosadit se, ale centralizovaná obrana soupeře otevírá prostor pro naše další hráče, kteří tak dostávají šanci. A jako celek to je i divácky zajímavější.A nemělo by se to týkat jen dospělých, ale i mládeže. Potřebujeme, aby se ti, kteří přichází do A týmu, dokázali co nejrychleji rychleji zapracovat. Tím pádem nemůže mít mládež jiný styl a psychologii hry než dospělí. Takže bude dál tlačit na větší provázanost jednotlivých týmů. Vím že to bude pro trenéry náročnější, ale jestli chceme dosáhnout potřebných výsledků, není jiné cesty."

SU: V poslední době mluvíte hodně právě o psychologii. Znamená to nějaký další posun v pojetí sokolovského fotbalu?

Pavel Makoň: „Ono všechno souvisí se vším. Když se Sokolov po letech vrátil do ligy, fotbalisté sem přišli protože jim nic jiného nezbývalo. A to se do jisté míry trochu odráželo i v přístupu některých z nich. Dnes naopak spousta kluků bere Baník jako svůj klub. Hodně to souvisí i s tím, že už skoro polovinu kádru tvoří hráči z regionu. Takže se na ně chodí dívat rodiče, babičky, mají sounáležitost s okolím a motivaci. Berou to srdcem.Navíc vidí že se věci kolem mění a posunují dopředu. A i to je pro ně motivací. nejen to že jim trenér řekne: teď budeš hrát jinak. Vidí že se udělala částečná úprava zadní trávy, výstavba kabin, zavlažování, tartanový ovál kolem zadní trávy, plus drobné úpravy jako je ozvučení, časomíra, oplocení, tribuna nad velkou umělou plochou a dělají se další věci. Vidí že vznikl areál na Bohemii, kde je další tréninkové hřiště plus sportovní zázemí, které je pro veřejnost, ale hodně ho využíváme i my. A oni to všechno vidí a cítí. A v konečném důsledku to všechno ovlivňuje i jejich hru."

SU: Není to trochu neobvyklé, chodit s ligovým týmem trénovat do veřejného parku?

Pavel Makoň: „Pro někoho možná ano, ale nejsme na tom jako třeba Sparta, kdy budeme trénovat v uzavřeném areálu někde na Letné. Navíc zatím ty tréninky ve městě mají i pozitivní dopad. Kolem jsou lidé, diváci, fanoušci, takže kluci se snaží do toho dávat trochu víc. Někdy se možná i trochu vytáhnout, ale ve výsledku to je jednoznačně dobře."

SU: A jak naopak reagují lidi ve městě?

Pavel Makoň: „Zdá se že pozitivně. Chodí se na tréninky dívat dospělí i malí kluci. A taky se chodí ptát co a jak. Jak trénujeme, jaký budou ty nové dresy, jestli jim je ukážeme... Pro mnohé je to motivace a sami pak začnou trénovat, nebo dokonce hrát fotbal, což je skvělé. Navíc i kvůli tomu se areál na Bohemce postavil. Kvůli tomu aby sloužil lidem, rekreaci a sportu. Vždy se samozřejmě najde někdo, kdo řekne že všechno je špatně, ale to je normální. Třeba teď se opravují v Sokolově mosty a tím se znepřístupnil sportovní areál. Vždycky někdo remcá, ale většina lidí to chápe a je spokojená, že se věci posunují dopředu a zase bude opravený další kus města."

SU: Jak je na tom vlastně Sokolov pokud jde o sportovní zázemí?

Pavel Makoň: „Já osobně si myslím že dobře. Z hlediska vnějších ploch je ve městě k dispozici kvalitní areál na Baníku, u každé základní školy je také hřiště, teď přibyl i areál Bohemia, takže na současné potřeby je to dostatečné. Jednoznačně je ale potřeba řešit Sokolov z hlediska investic."

SU: Investic do sportu?

Pavel Makoň: „Spíš do zaměstnanosti. Ve městě a okolí ubývá pracovních míst a s tím i klesá kupní síla. A když nemají lidé peníze a nemají práci, tak nemají ani prostor se věnovat sportu nebo kultuře. I sport něco stojí. Ale pokud nemají děti možnost sportovního vyžití, je to vždy špatně a ty důsledky jsou obecně známé."

SU: Pociťuje Baník nějak fakticky tuto situaci?

Pavel Makoň: „Z hlediska ekonomického? Určitě. Jsme závislí v podstatě na jediném partnerovi, Sokolovské uhelné. Finanční potenciál ostatních se zásadně snižuje a má to samozřejmě vliv. Museli jsme například přehodnotit úvahy o první lize, nebo o novém stadionu. A nejde jen o tu prvotní investici, ale také o následný provoz. Ve městě není v současné době nikdo, kdo by něco takového dokázal financovat, a víceméně ani kdo by něco takového chtěl financovat. I přesto, že mnozí naši hráči by na první ligu opravdu měli.

Bohužel se v minulosti z hlediska průmyslových zón na úrovni komunálních politiků neudělalo téměř nic. To, že se zde budují cyklostezky, a pod. je pěkné a podporuji to, ale současně se musím ptát, kdo toto bude využívat za 5 nebo 10 let? Bude toto zde potřeba, když nebude práce, vzroste nezaměstnanost a lidé o tyto aktivity nebudou mít zájem, Toto platí o sportu, kultuře obecně. Je zde potřeba změna a změnit současný negativní vývoj Sokolova. Odchod mladých vzdělaných lidí mimo Sokolov, vzrůstající se nezaměstnanost a z toho pramenící následné problémy. Zde především myslím kriminalita, drogy a pod. "

SU: To zní trochu pesimisticky.

Pavel Makoň: „Ale vůbec ne. Naopak jsem optimista. Věřím že se povede v dohledné době najít investory do zón které se budují kolem Sokolova a že to pomůže zlepšit situaci. A my budeme zatím dál hrát druhou ligu na kvalitní úrovni a dál zlepšovat práci s mládeží. Ostatně už teď jsou vidět mezi odchovanci Baníku jednotlivci kteří dosahují vysokých kvalit. A to je velký příslib do budoucnosti. Pro Baník i pro město Sokolov."