Dceřiná společnost Sokolovské uhelné uspěla v tvrdých podmínkách sokolovského gymnázia na výběr dodavatele. Zajistí stravu stovkám studentů.

Sokolovské gymnázium má po několika desetiletích vlastní jídelnu. Studentům i učitelům od září nabízí výběr ze dvou polévek i tří teplých jídel denně. Provozovatelem nové jídelny je dceřiná společnost Sokolovské uhelné SOKOREST- zařízení školního stravování.

"Na vlastní jídelnu čekali studenti naší školy dobrých 65 let," řekl ředitel školy Jiří Widž, podle kterého se tak konečně uzavírá letitý problém, kdy kvůli obědům museli žáci školy i učitelé docházet přes půlku města. A zájem o obědy je skutečně obrovský.

"Hned první tři dni provozu jsme vydali denně průměrně tři stovky jídel," potvrzuje ředitel SOKOREST - zařízení školního stravování Pavel Lahučký s tím, že okamžitě na počátku školního roku se k odběru jídel přihlásila více než polovina ze všech studentů gymnázia. Ty v nové jídelně čeká výběr ze dvou polévek a tří teplých jídel denně. A rozhodně nemusí mít obavu že by šlo o jednotvárnou stravu.

"Máme vše nastavené tak, aby se žádné hlavní jídlo neopakovalo dříve než za osm týdnů," vysvětluje manažer firmy Sokorest - zařízení školního stravování. Samotné obědy pro studenty se ale nebudou vařit přímo v budově gymnázia, ale ve velkokapacitní vyvařovně Sokorestu ve Vintířově, kde však budou vznikat odděleně od běžných jídel pro dospělé. Naopak co budou mít studenti stejné jako dospělí, to je moderní systém odbavování v jídelně pomocí čipových karet.

"Ty umožňují bezhotovostní platby i perfektní přehled o jejich průběhu. Každý uživatel může na svém účtu v podstatě okamžitě vidět, co bylo prostřednictvím jeho karty uhrazeno," říká Lahučký že pro stravování budou sloužit tytéž karty, které například umožňují studentům vstup do budovy gymnázia, nebo využívání některé školní techniky.

Nové gymnázium, ve kterém se jídelna nachází, bylo vybudováno v Sokolově v roce 1996 a nahradilo již nevyhovující historickou budovu na Šenvertu. Pět let poté se dočkalo za podpory Sokolovské uhelné také nové tělocvičny. Právě jídelna byla poslední částí která škole dosud chyběla.

"Problém je, že náklady na výstavbu nové budovy by dosáhly zhruba čtyřiceti milionů korun, což je pro kraj, který je zřizovatelem školy, v současné době nereálné," uvedl v rámci otevření jídelny náměstek krajského hejtmana Miloslav Čermák. Podle něho se tak nakonec povedlo vybudovat alespoň jídelnu, jejíž stavba se vešla do částky 1,3 milionu korun. A díky modernímu i dostatečně dimenzovanému zázemí Sokorestu ve Vintířově tak splní žákům v podstatě stejnou službu.

Ceny jídel jsou navíc pro žáky a učitele nastaveny více než příznivě. Pohybují se od 25 do 38 korun za jedno menu obsahující polévku, hlavní jídlo a nápoj. Širší veřejnost ale jídelnu využívat nebude moci. "Je totiž určena pouze žákům a pracovníkům školy, na které se vztahují i uvedené ceny. Pro veřejnost by musely být jiné a navíc by jídelna případné strávníky z venčí ani nezvládla. Škola má totiž celkem 603 žáků a předpokládáme, že postupem času jejich zájem o školní stravování ještě vzroste. Což bude kapacitně tak akorát," dodává Lahučký s tím, že ostatní zájemci mohou vyžít již zavedené jídelny Sokorestu v budově bývalého HDB.

Více informací na www.sokorest.cz

Jídelna Gymnázium Sokolov