Nově zakoupená špičková technika mění technologii výroby a pomůže zvýšit i její efektivitu. Celková produkce by tak mohla v budoucnosti vzrůst o více než dvojnásobek proti letošnímu roku.

Významně posílit výrobu senáže chce již v letošním roce sekce Rekultivace společnosti Sokolovská uhelná. Ta investuje 15 milionů korun do nákupu špičkové zemědělské techniky, která umožní vyrábět senáž nejen zcela odlišným způsobem než dosud, ale především s výrazně vyšší efektivitou.

"Do současné doby jsme vyráběli pouze senáž pro dobytek ve formě válcových balíků. Teď přecházíme kvůli násobně většímu objemu ke sklizni samojízdnou řezačkou," říká Pavel Vaněk, vedoucí sekce Rekultivace. Při balíkování se totiž sklízená travní hmota neřeže a ve výsledku zabírá poměrně velký objem. "Pokud ale chceme zvýšit dosavadní výrobu z letošních osmi tisíc tun senáže až na plánovaných šestnáct tisíc, bylo nutné najít efektivnější možnost výroby i skladování."

Tu nabízí produkce takzvané řezanky, kdy se stébla řežou na délku pěti až osmi milimetrů teoretické délky. Tato řezanka se ukládá do senážních žlabů a dusá dostupnou technikou, v tomto případě silničním tandemovým válcem a čelním nakladačem.

"Podobným způsobem jsme senáž vyráběli již před lety. Ale technika, kterou loni a letos kupujeme, je z hlediska výkonu i efektivity, úplně jinde," konstatuje vedoucí sekce. Například zakoupená řezačka německého výrobce Claas s typovým označením Jaguar 890 tak disponuje, proti historické technice, dvojnásobným výkonem. Na poli díky tomu dokáže odvést výrazně více práce a nahradí dva stroje před lety používané.

"Celkově tak může dosáhnout maximálního výkonu až 40 hektarů za směnu. Hodně pomáhá i to, že nová řezačka má pohon 4 x 4 a je schopna pracovat ve svahu nebo terénech, kde starší technika měla problémy."

K dalším nově zakoupeným strojům pro Rekultivace Sokolovské uhelné patří žací kombinace Novacat X8 z produkce rakouského výrobce Pöttinger. Zatímco kukuřici Claas Jaguar sklízí na stojato, trávu je pro řezačku nutné předem posekat a nechat několik hodin až dnů zavadnout, aby měla konečný objem sušiny v rozmezí 28 až 32 procent. A o to se stará právě Novacat. Tato sekačka má úctyhodný záběr 8,6 metrů, umí trávu rozprostřít jak do plochy pro sušení na seno, tak i shodit na řady pro sběr a zpracování řezačkou. Žací kombinace je nesena na výkonném traktoru John Deere 7530.

"Zároveň jsme zakoupili také nový senážní vůz Oehler, který, narozdíl od starších vozů, umožňuje senáž stlačovat. Zatímco bez stlačení by se do něj vešlo zhruba 42 metrů krychlových senáže, po stlačení je to o čtvrtinu více," říká Vaněk. To ovšem klade vysoké nároky na přepravu, takže tento vůz musí být zapřažen za traktorem, který je schopen utáhnout až 21 tun. Kvůli potřebnému počtu traktorů pro agregaci s tímto a ostatními velkobjemovými vozy byl pořízen nový New Holland T6070.

Letošní investice společnosti Sokolovská uhelná do technologií pro výrobu senáže jsou dalším krokem při postupné modernizaci zemědělské výroby firmy. Během ní bylo v minulých letech například zmodernizováno zimoviště krav ve Starém Sedle, ale také nakoupeny plošinopvé vleky pro přepravu sena a slámy, nové stroje na přípravu půdy, traktory, a řada další techniky.