Vysokých politiků prošly Sokolovem desítky, ale jen minimum z nich něco pro region skutečně udělalo. Bude ministr financí Andrej Babiš konečně výjimkou?

Do Sokolova přijede v pondělí 19. května ministr financí Andrej Babiš. V Hornickém domě se chce setkat s obyvateli města a diskutovat o zdejší i evropské situaci.

Babišova cesta v tomto směru není ničím výjimečným. Následuje desítky politiků, kteří naším městem prošly v časech minulých. Jen za posledních pět let to byly téměř dvě desítky ministrů, kteří, ač různé politické příslušnosti, měli jedno společné. Slibovali pomoc městu i regionu při řešení jejich problémů. A, až na výjimky, se z jejich slibů se obvykle splnilo jen velmi málo.

Sokolovsko má přitom dlouhodobě zásadní strukturální problémy. Zakořeněné jsou v historii kraje, ve složení obyvatelstva, ale také v legislativě a politice státu jako takové. Region má obecně nejhorší vzdělanostní strukturu v celé České republice. Míru nezaměstnanosti, která patří k nejhorším v zemi, naprosto nevyhovující dopravní infrastrukturu, zátěže po průmyslu z minulosti, i z toho vyplývající další potíže. Malý zájem investorů, vysoký odliv obyvatelstva, a tak dále, a tak dále.

Z politiků kteří korzovali naším městem a s úsměvem se drželi hesla „slibem nezarmoutíš", však fakticky k řešení těchto problémů nepřispěl téměř nikdo. Čestnou výjimkou budiž dnešní prezident a bývalý předseda vlády Zeman, který alespoň v roce 2000 nastartoval Globální plán revitalizace severozápadních Čech. Díky němu se podařilo aspoň část území zdevastovaného těžbou státních důlních společností proměnit v kulturní krajinu. Bohužel, k tomuto plánu však chyběl krok druhý. Nadstavba.

Sokolovsko se nachází v situaci, kdy je vyuhlení zdejšího ložiska na dohled a šance nějak pozitivně nastartovat budoucí prosperitu rychle ubývají. Možnosti stávající těžební společnosti investovat do možného rozvoje výrazně brzdí zhoršující se situace na energetickém trhu, i administrativní zásahy jako je nesmyslné dotování solární energetiky, emisní povolenky, daně z emisních povolenek, hrozba dalšího znevýhodňování uhelné energetiky i spor o cenu uhlí se státní firmou.

Jediný, kdo tedy může skutečně nastartovat rozvoj Sokolovska je stát. Buď tím, že zlepší podmínky pro privátní sektor který v této oblasti působí, nebo naopak sám převezme iniciativu. A ať je to jak chce, klíčovou osobou v toto ohledu je právě ministr financí. Jeho hnutí ANO má v současné době největší důvěru veřejnosti ze všechno politických stran v zemi a snad s touto důvěrou nenaloží stejně, jako jeho předchůdci.

Doufejme tedy, že v pondělí odpoledne bude v Hornickém domě ministr financí skutečně naslouchat svým voličům, kteří věřili, že právě on pomůže pomoci problémy Sokolovska opravdu řešit. Přijít s dotazy by jich mělo co nejvíce. Ale jen jejich víra v Babiše stačit nebude. Ve skutečnosti tento kraj víc než slova a víru bude potřebovat činy.