Zdravotnické zařízení chce být už příští rok ziskové. Provoz zahajují také nová oddělení a chystá se i certifikace kvality služeb poskytovaných nemocnicí.

undefined

David Soukup, ředitel sokolovské nemocnice

Jedním z nejvýraznějších projevů podpory regionu ze strany Sokolovské uhelné je už řadu let také spolupráce s Nemocnicí Sokolov. Zdravotnické zařízení, které poskytuje lékařskou péči tisícům obyvatel města i širokého okolí, se před dvěma lety nacházelo ve velmi vážné ekonomické situaci, která reálně hrozila omezením a v krajním případě i úplným zastavením provozu. Karlovarský kraj, který je vlastníkem nemocnice, se proto po několika neúspěšných pokusech o řešení situace rozhodl celé zařízení na počátku roku 2011 pronajmout společnosti Nemos. Na to co se po více než roce a půl provozu pod novým vedením podařilo i nepodařilo udělat, jsme se zeptali jednatele firmy Nemos Sokolov Davida Soukupa.

SU: Asi největší problém byla na počátku provozní ztráta nemocnice, která měsíčně přesahovala i tři miliony korun. Povedlo se jí snížit?

Soukup: "Povedlo se zlepšit ekonomicko provozní situaci. Převzali jsme hospodaření s deficitem 3-3,5 milionů měsíčně v návaznosti na smlouvy s pojišťovnami a náklady. Dokázali jsme restrukralizovat náklady i se zvýšením mezd, podařilo se dohodnout i nějaké podmínky s pojišťovnami. Není to nijak slavné, ale přeci jen o něco lepší, nicméně ty ne zcela ideální podmínky financování jsou důsledkem určité historie. Druhá věc je, že se začalo dařit naplňovat potřebné koeficienty, a to i díky postupnému vyrovnávání cen za péči. Republikový průměr za diagnózu činí 29 tisíc, zatímco dnes má Sokolov 25 tisíc korun. Ale postupně se to daří vyrovnávat i díky prostoru který nám otevírá nová úhradová vyhláška. Takže souhrnně je dnes deficit nemocnice na úrovni zhruba jednoho milionu a stále klesá. Povedlo se nám v první řadě snížit náklady na provoz nemocnice, a mohl by klesat i rychleji, ale snažíme se nejen šetřit, ale na druhé straně také investovat. Abychom to mohli dělat, je deficit v současné době vyrovnáván z dalších zdrojů skupiny Nemosu.

Ta situace na počátku vyžadovala poměrně zásadní kroky, ale zvolili jsme zkrátka místo radikálních řezů postupné řešení. Jako skupina jsme schopni situaci ustát. A ten trend je viditelně pozitivní, ačkoliv krizový manager by asi volil rychlejší řešení, nám jde ale i o zachování kontinuity. Nicméně poslední měsíce letošního roku už by se měla nemocnice dostat do vyrovnaného hospodaření, a předpokládáme, že se postupně v příštím roce bude nemocnice dostávat již do mírného zisku."


SU: Sokolovská nemcnice se ale nepotýkala jen s finančními problémy, ale také se složitou personální situací. Povedlo se i zde něco změnit?

Soukup: "Pokud jde o personál, šlo hned o tři věci najednou. O kvalitu, kvantitu a stabilitu. Bylo to nabourané po všech stránkách. První krok, který jsme mohli udělat bylo určité zvýšení mezd, jako motivační a stabilizační prvek. Souběžně s tím ale bylo nutné vytvořit podmínky, aby sem přišli další lidé a pokud možno i v nějaké kvalitě Dnes tak máme více lékařů, celková situace se stabilizovala a do velké míry se vyřešily i krizové stavy na některých oddělení. Zlepšil se přístup středního managementu, podařilo se nově vytvořit organizační strukturu vedení nemocnice, které zde před rokem 2011 prakticky nebyla. Mzdy meziročně vzrostly o 10%, přišli noví lékaři na radiodiagnostické oddělení, na gynekologii, internu nebo chirurgii. Trochu jiná situace byla u středního personálu, kde bylo potřeba změnit hodně věcí nastavit pravidla a podobně. Není to jen o počtu personálu, ale spíš o přístupu.


SU: Jenže jedna věc jsou mzdy a druhou vytvoření nějaké firemní kultury, prostředí, a celkového zázemí..

Soukup: "To je pravda, ale k tomu směřujeme od počátku. První s čím jsme museli začít proto bylo nastavení základních pravidel. Týkalo se to například i vzdělávacích plánů pro všechny lékaře, prioritně samozřejmě pro absolventy, včetně jejich profinancovávání. Pravidel je celá řada, je nutné zavést systém kvality ve všech oblastech. V září proběhne první akreditační šetření, počkám na výsledky. Ale v praxi je patrný posun již nyní.

A jak správně říkáte, je to i o prostředí. Jde o přístrojové vybavení, ale také o to zda jste na dvojlůžkovém pokoji, na klimatizovaném operačním sále, zda máte sociální a hygienické zázemí, zda má personál kvalitní pracoviště na kterém se i klient bude cítit dobře. Tady hrají hodně roli objektivní i subjektivní stránky.

Pokud jde o přístrojové vybavení, povedlo se zde investovat asi čtyřiicet milionů, ve stavební části nám hodně pomohla Sokolovská uhelná s rekonstrukcí pavilonu F kam mířilo zhruba devadesát milionů. I když by se na první pohled mohlo zdát, že jsme měli začít přímo u oddělení nebo rekonstrukcí jednotlivých pracovišť, stravovací provoz a zázemí bylo pro nemocnici klíčovým jádrem, na které budou postupně navazovat i ostatní věci.

Pokud jde o lidskou stránku a chování a přístup personálu ke klientům, z celkového problému se to zmenšilo na problém jednotlivců. Roste počet pochval a klesá naopak počet stížností. Je to samozřejmě těžko měřitelné, ale určitým náznakem může být třeba tento fakt spolu s tím, že zájem o služby roste. Samozřejmě deficit na řadě odděleních existuje, ale řešíme ho."


SU: Takže pokud bychom měli shrnout uplynulé měsíce, jde v nemocnici vše podle vašich představ?

Soukup: "Z větší části ano. Povedlo se nainvestovat asi 150 milionů do stavebních a technických úprav, a budeme v tomto směru pokračovat, což je pozitivní. V tomto smyslu je to dobré. Kromě některých výjime to běží vše tak, jak jsme si na úrovni managementu představovali, včetně personální stabilizace nemocnice. Jenže to co se udělalo je jen začátek, je tady ještě řada dalších věcí které je nutné zrealizovat a posunout."


SU: Co nemocnici čeká v nejbližších dnech, týdnech a měsících?

Soukup: "Pořád v těch klíčových oblastech musíme jít dál. Zaměříme si daleko víc na kvalitu personálu. Na počátku jsme řešili havarjní stav, bylo nutné aby nemocnice aspoň nějak fungovala. Teď už by to ale nemělo být jen na úrovni náborů a propouštění, ale i na úrovni celkové a dlouhodobé práce se zaměstnanci. Je potřeba vytvořit prostor těm, kteří mají snahu se dál zlepšovat, a naopak zamezit opačným jevům.

Musíme si v této oblasti nastavit nějaké cíle a hlavně je lidem vysvětlit aby je pochopili včetně jejich komplexnosti a viděli v tom smysl. Je připraveno například školení středního zdravotního managementu, je to celoroční blok. Projekt je zaměřen na manažerské dovednosti,schopnost komunikovat s lidmi, aby uměli vnímat názory ostatních a byli potenciálním přirozeným lídrem, uměli formulovat cíle, vize, samozřejmě vše se zaměřením na zdravotnictví. Připravujeme navíc velký projekt individuálního základního i specializovaného vzdělávání středního zdravotnického personálu financovaného z dotačních titulů.


SU: To byla personalistika. Co chystáte v ekonomické oblasti?

Soukup: "V ekonomice se musíme posunout do té úrovně, aby provoz generoval nějaké zdroje. Zdroje potřebujeme na další rozvojové a přístrojové investice i růst mezd. Nemůžeme být odkázáni jen na pomoc ostatních. Určitě se to bude týkat restrukturalizace péče. Uvažujeme například o vzniku multioborové jednotky intenzivní péče (MOJIP), tedy o soustředění tohoto typu péče do jednoho pracoviště, kdy nebude JIP na pěti odděleních nemocnice jako dosud, ale pohromadě. Zastřešovalo by ji pak současné anesteziologicko-resuscitačn oddělení. Už od září najela do provozu nová rehabilitace v ambulantním provozu, lůžkové rehabilitační oddělení otevřeme v nových prostorách v nebližších měsících. Je to nová kapacita která by se měla pozitivně projevit i v ekonomice. Budeme ale dále hledat i další drobné úspory ve vedení nemocnice i v provozu. Ale největší prostor a potenciál je z hlediska úhrad, kde je potřeba zvyšovat produkci péče. Dokončujeme v současné době vlastní investice.

Dokončila se v současné době například stanice chirurgie, kde je nová jednotka o dvanácti lůžkách. Což je i první oddělení které nastiňuje naši představu o tom jak bychom si zhruba představovali úroveň a standard oddělení v nemocnici. Menší počet lůžek, vlastní sociální zařízení, vyšší standard pro pacienty i příjemnější prostředí. Na pokojích by měly být samostantě sociální zařízení, ale také wifi nebo TV, což by se mělo stát postupně běžným standardem. Do konce roku proběhne výměna zhruba tří čtvrtin výtahů v nemocnici. Dokončujeme i přístrojové investice, kde se připravuje digitalizace RTG která by měla být hotová do konce roku, kupujeme také nový skiagraf, sonografy, jeden na RTG a na gynekologii kde je takzvaný 4D sono, které umí zobrazovat nejen prostorově, ale také zaznamenává pohyb. Dokončujeme i studii velkých investic pokud jde o porodní sály a lůžkové porodnické oddělení, a také o vytvoření nového zázemí pro oční oddělení. Ale máme i priority dál, takže těch věcí je celá řada a investice by měly pokračovat dlouhodobě."

SU: Karlovarský kraj nedávno zpochybnil právě stávající systém investic v nemocnici a pro některé další nechce udělit ani svůj souhlas. Jak to chcete řešit?

Soukup: "My si myslíme, že kraj se musí, tak jak jsou vztahy nastavené, postarat o svůj majetek. A i když se někteří krajští politici tváří jako že se jich Sokolov netýká, pravdou je, že budovy, pozemky a všechno ostatní zůstává i nadále majetkem kraje. A ten by se tedy měl rovnou měrou postarat o své nemocniční areály, mimo jiné i proto, aby zachoval určitou rovnou soutěž.

Druhá věc je, že se musí domluvit podmínky bonusové podpory Sokolovské uhelné, kde musí vedení kraje vyjádřit také nějaké záruky a vytvořit prostor ve kterém se budeme pohybovat. Projekt není postaven tak, že kŕaj se bude starat jen o nemocnice v K.Varech a v Chebu a čekat, že o sokolovskou nemocnic se postrará za ně někdo jiný. Podpora Sokolovské uhelné je opravdu nadstavbovým bonusem a odvíjí se také o předpokladu, že jak se o nemovitosti bude mít chuť a schopnost starat. Buď kraj sokolovskou nemocnici chce zachovat a nebo nechce. Pokud z jedné strany deklaruje že ano, tak musí vytvářet odpovídající podmínky. Jde o to, aby to bylo dlouhodobě fungující, řešení není v hledání způsobu jak realizovat jednotlivé projekty. Jde o obecný a dlouhdobý model fungování. A to je tedy potřeba vyjasnit jednou pro vždy, aby se za rok zase neřešily nějaké nejasnosti. Provoz nemocnice a její rozvoj je o dlouhodobém plánování, a nelze měnit podmínky ze dne na den.

Pokud jde o aktuálně řešené iktové centrum, my jsme přirpaveni stavět, Sokolovská uhelná je na to připravena finančně, a je tedy na kraji jakým způsobem si to vyřeší. Pokud to zvládne zrealizovat kraj, tak ať to tedy udělá kraj. Ale musí to být v nějakém reálném čase, s reálnými zárukami. Ale věřím, že ty ostatní projekty budeme schopni systémově dohodnout a vyřešit ještě lépe. Jsem si vědom toho, že teď jsou krajské volby, které mohou vytvářet i nějaké bloky. Ale platí, že kraj se starat musí, a to, že my i Sokolovská uhelná chceme jasné mantinely není žádná obstrukce. Je to prostě jen jasné stanovení a následné dodržování pravidel v rámci uzavřené smlouvy. Je tady prostor pro to se dohodnout. Ale existují i varianty pokud se nedohodneme."