Klub strávil v druhé nejvyšší republikové soutěži plných 14 let a měl blízko i k postupu do elity. Vrcholovému sportu v kraji ale chybí dostatečná finanční podpora. 

vodn fotka facebook1

 

Fotbalový klub FK Baník Sokolov se po letech rozloučil s druhou nejvyšší fotbalovou soutěží. V té úspěšně působil od roku 2006, dlouhou dobu patřil mezi nejlepší kluby soutěže a jména odchovanců Baníku, jako je Jiráček, Takács nebo Krmenčík, dnes zdá téměř každý český fanoušek fotbalu.

“Vlastně až na poslední sezónu, kdy už jsme věděli že končíme, to bylo skvělých čtrnáct let,” ohlíží se za uzavřenou kapitolou fotbalové historie předseda představenstva klubu Pavel Makoň. Právě jeho jméno je neodmyslitelně spojeno s nejslavnější érou klubu, který se, po vstupu Sokolovské uhelné do klubu v roce 2006, dokázal z regionálního týmu stát fotbalovým srdcem Karlovarského kraje. 

“Hodně tomu pomohla hlavně systematická práce s mládeží a dlouhodobé investice do její výchovy,” bilancuje předseda představenstva FK Baník Sokolov uplynulé roky. Díky podpoře Sokolovské uhelné, města Sokolov i Karlovarského kraje, se tak podařilo Baníku vybudovat plnohodnotné tréninkové centrum mládeže a jeho odchovanci byli významnou oporou klubu v mnoha soutěžích, včetně té druhé nejvyšší. A o skvělé okamžiky tak nebyla na trávníku nouze. Jednoznačně tím hvězdným byl vítězný pohárový zápas se Spartou Praha, kdy v sezóně 2010/2011 před bouřícími šesti tisíci diváky Baník doma deklasoval favorita v prodloužení 4:1 na pokutové kopy. A legendární jsou i oba zápasy s Baníkem Ostrava. 

“Můj sen byl, abychom s nimi hráli v první lize,” říká Makoň. To si sice splnilo jen částečně, díky sestupu Ostravy do druhé ligy, ale ve skutečnosti měl Baník Sokolov před osmi lety zcela reálnou šanci do nejvyšší soutěže nastoupit. “Po zhodnocení ekonomické síly regionu jsme ale od toho ustoupili. V Karlovarském kraji není šance ufinancovat nejvyšší fotbalovou soutěž. A čas ukázal, že to bylo správné rozhodnutí,” uzavírá Makoň.

Jeho slova o plnohodnotných čtrnácti letech na zeleném trávníku navíc potvrzují i fotbalové statistiky. V sezónách 2006 až 2020 klub odehrál celkově 418 zápasů, z toho 154 vítězných. Ve 116 případech remizoval a zaznamenal jen 148 proher. Což ve výsledku prezentuje vyrovnané skóre 520:521 a dokládá, že FK Baník Sokolov nebyl v 2. lize rozhodně jen do počtu. Jednoznačným vrcholem pak byla pro klub sezóna 2011/2012 kdy stanul na třetí příčce ligy. 

Dobře rozjetý fotbalový vlak Baníku Sokolov tak nakonec zastavil až stejný důvod, pro který šéf klubu před osmi lety zvážil odmítnutí vstupu A týmu do první ligy. Poté, co na Sokolovskou uhelnou dopadly ekonomické důsledky růstu cen emisních povolenek, donutily firmu utlumit i podporu regionu, včetně té směřující do fotbalu. A v kraji není v současné době ekonomická síla která by takový výpadek dokázala nahradit. I přesto i samotní zástupci firmy hodnotí dlouholetou podporu sokolovského fotbalu pozitivně. 

“Udělal se tady obrovský kus práce, za kterou si zaslouží celý realizační tým FK Baníku Sokolov obrovské poděkování. Ať už jde o Pavla Makoně, Vítězslava Hejreta, Petru Božekovou, Tomáše Provazníka a všechny ostatní. A stejně tak tady zůstává obrovský kus práce za trenéry i hráči. Společně položili základ, na kterém bude možné stavět i v nadcházejících letech,” říká předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné Jaroslav Rokos s pohledem do budoucnosti. 

Co vlastně Baník čeká? Z čela klubu odchází jeho dlouholetý lídr Pavel Makoň, který míří do fotbalového důchodu. Šéfem sokolovských fotbalistů tak nově stane dosavadní výkonný ředitel Tomáš Provazník a zásadně se promění i trenérský a hráčský kádr. Hlavním trenérem na nadcházející sezónu v třetí lize se stane dlouholetý trenér mládeže Vít Vrtělka, který sbíral zkušenosti v loňské sezóně jako asistent trenéra druholigového A týmu. Ze současného hráčského týmu bude v barvách Baníku dál pokračovat Jakub Dvořák, bývalí dorostenci Patrik Fišer, Lukáš Šulc a Miroslav Hackl. Do letní přípravy pak nastoupí 23 hráčů a jedná se i o dalších posilách. A co je hlavní, do budoucnosti dál pojede krajské tréninkové centrum mládeže. Takže o úspěších Baníku a jeho odchovanců určitě ještě uslyšíme.