Společnost Sokolovská uhelná tak reaguje na růst ceny emisních povolenek. Přesto jde o navýšení o osm korun za GJ a o první navýšení po pěti letech. 

IMG 0480



Přibližně o osm korun za GJ se zvýší od Nového roku cena dálkově dodávaného tepla z výrobních zdrojů Sokolovské uhelné pro Karlovarsko. Jeho výrobce, společnost Sokolovská uhelná, tak reaguje na dlouhodobě se zvyšující ceny emisních povolenek. Ty navíc v letošním roce zdražily doslova skokově. 



“Letošní navýšení ceny povolenek je obrovské. Ze zhruba sedmi euro za kus se cena skokově zvýšila na současných dvacet dva euro. To je nárůst o 200  procent,” říká člen představenstva Sokolovské uhelné Pavel Homola, který má v rámci společnosti na starosti právě výrobu tepla a elektrické energie. “Za těchto okolností tak nemáme jinou možnost než část nárůstu promítnout do ceny tepla.”

  

“Je to vůbec poprvé po pěti letech, kdy jsme nuceni přistoupit k úpravě ceny tepla,” říká Homola, s tím, že tržní výkyvy v cenách vstupů Sokolovská uhelná stabilně tlumila. “Ceny emisních povolenek rostou dlouhodobě, ale růst nákladů nesla dosud vždy firma. Jenže u takto skokového růstu to již není dále možné.”

 

Pro region Sokolovsko a Karlovarsko dodávají teplo dva velké zdroje skupiny Sokolovské uhelné. Tím prvním jsou elektrárny ve Vřesové, zásobující Karlovy Vary, Chodov, Nejdek nebo Nové Sedlo. Tím druhým je elektrárna Tisová vyrábějící teplo pro města Sokolov, Habartov, Březovou, nebo Bukovany. 

 

Co tedy bude růst ceny emisních povolenek znamenat pro odběratele tepla? Cena z Vřesové například pro Karlovy Vary a Chodov bude po osmikorunovém navýšení činit 244,30 korun za GJ bez DPH, z Tisové pak pro Sokolov se zdraží teplo o 14 korun na 362,90 korun za GJ bez DPH. U průměrné domácnosti připojené k centrálnímu zásobování činí roční spotřeba zhruba 25 GJ. V takovém případě by to pro domácnost znamenalo navýšení ceny tepla za celý rok o  204 Kč bez DPH, tedy měsíčně o 17 Kč, při zajištění dodávky tepla z elektráren na Vřesové. U dodávek tepla z elektrárny v Tisové pak půjde o roční zvýšení nákladů průměrné domácnosti o 348 korun bez DPH, tedy měsíčně o 29 Kč. 

 

“Uvedené navýšení je pouze to, které realizujeme my jako výrobce. Je ale třeba doplnit, že zdroje Vřesová i Tisová dodávají teplo distribučním společnostem. To znamená, že nevíme, jak se promítne naše zvýšení ceny do konečné ceny do domácností,” dodává Homola. 

 

Takzvané emisní povolenky a obchodování s nimi jsou nástroje, které vytvořila Evropská unie, aby mohla splnit svůj závazek snížit emise skleníkových plynů. Jejich cena se následně promítá do výroby a konečné ceny elektrické energie a tepla. Zisky z prodeje emisních povolenek pak jsou čistým příjmem jednotlivých národních států. Jen od Sokolovské uhelné v nadcházejících čtyřech letech stát tímto administrativním rozhodnutím zinkasuje odhadem přes  8 miliard korun.