Sokolovská knihovna se proměnila během posledních let na kulturní centrum. Zajímavý program v ní čeká, i díky podpoře Sokolovské uhelné, na děti i dospělé.

 

IMG 2471

Loňského setkání autorů sci-fi a fantasy se v Sokolově zůčastnil i Geralt z Rivie, respektive kostýmový hráč v roli postavy slavného Zaklínače z knih Andrzeje Sapkowského (vlevo). 

 

 

Víc než bohatý program čeká v druhém pololetí roku na návštěvníky sokolovské knihovny. Vedle zajímavých knih to jsou také desítky doprovodných akcí, ať už jde o přednášky, worshopy, nebo jazykové kurzy. V posledních letech se tvář této instituce dost zásadně proměnila. Ze zařízení zaměřeného téměř výhradně na půčování knih se stala významná kulturní instituce města. A to i díky podpoře ze strany Sokolovské uhelné. 

“Snažíme se zaměřit především na ty skupiny, které dřív do knihovny příliš nechodily, jako jsou studenti, nebo muži v produktivním věku,” vysvětluje jeden důvodů těchto proměn ředitelka knihovny Daniela Drobečková. Ti většinou na četbu knih nemají příliš čas ať už ze studijních důvodů, kdy se věnují pouze nutné školní četbě, nebo z důvodů pracovního vytížení. “Právě přednášky a besedy se zajímavými osobnostmi jsou přitom jednou z možností, jak je oslovit i přivést do knihovny.”

A zatím to vypadá, že s přednáškami se knihovna trefila do černého. Ta o letcích britské RAF za druhé světové války, nebo debata s přední českým egyptologem Miroslavem Bártou měly nevšední úspěch. A už na podzim čekají návštěvníky další. Jedna na lákavé téma expedičního jachtingu, druhá, z dílny Rudolfa Tyllera, zase zaměřená na technickou zajímavost jakou je úzkorozchodná železnice na nedalekém Soosu. 

A tak zatímco léto bude v knihovně patřit především dětem, pro které je připravený už tradiční cyklus Prázdniny bez nudy, po kterých budou následovat i velmi úspěšné seniorské kurzy angličtiny. Podzim  ale programově ovládnou středeční přednášky. “Máme už jich dnes tolik, že prakticky nemáme volnou jedinou středu. Samozřejmě hlavní objem naší činnosti je dál půjčování knih, ale i to má přímou vazbu  na naše přednášky a workshopy,” vysvětluje ředitelka knihovny. 

Třeba velmi oblíbené jsou přednášky o cestování. Ty podzimní vás zavedou na invalidním vozíku do Santiaga de Compostella, pěšky napříč ledovcemi arktického Svalbardu, nebo na severozápad Spojených států amerických. A je téměř pravidlem, že řada účastníků těchto přednášek si následně v knihovně půjčuje publikace právě o těchto zemích a kontinentech. Obdobně je tomu například u přednášek s autory sci-fi a fantasy.

“Kolem každého takového cyklu se postupně začne vytvářet komunita lidí. Lidí se zájmem o cestování, těch, kteří mají rádi fantasy, a nebo prostě jen takových, kteří si mají co říci. A ti se pak často schází i mimo naše oficiální akce,” říká Drobečková. Velkou naději proto knihovna klade třeba do skupiny milovníků vědecko fantastické literatury a fantasy. Pro ně připravila už druhý cyklus přednášek, který probíhá za podpory Sokolovské uhelné. Ten bude zakončen 3. listopadu bookconem, tedy setkáním autorů tohoto žánru s čtenáři a fanoušky, i setkáním cosplayerů (kostýmových hráčů) zaměřeným na Marvelovské filmy. A zájem se očekává velký. Vždyť na loňské premiérové setkání dorazilo přes sto účastníků, což je na sokolovské literární poměry velmi slušné číslo. 

“Nechceme ale zůstat jen u zábavných akcí, takže i letos budou na podzim už zmíněné kurzy angličtiny pro seniory, o které byl loni velký zájem. Takže jsme letos místo jednoho udělali rovnou dva. Ale počítáma také třeba s besedou o autismu, nebo se po několika letech vracíme s grafologickým seminářem,” shrnuje program Drobečková.

Sokolovská městská knihovna vznikla v roce 1945 z darů soukromých přispěvatelů i institucí. Sídlí v sokolovském zámku, disponuje fondem téměř 110 tisíc knih i dalších dokumentů a má více než tři tisíce registrovaných čtenářů, kteří si jen za loňský rok vypůjčily 97 tisíc titulů. Mezi nimi jednoznačně převažuje naučná literatura. Dalších zhruba osm tisíc lidí navštíví pravidelné kulturní a vzdělávací akce pořádané knihovnou. Ty probíhají většinou za podpory města Sokolov a podílí se na nich i Sokolovská uhelná, která je dlouhodobým partnerem knihovny. V letošní roce by se pak měla začít stavět nová budova knihovny v historickém centru města, kam by se mohla přestěhovat v roce 2020.