Dospělé čeká podzim plný sci-fi, autorských čtení regionálních autorů i příběhů lidí, kteří dokázali překonat svůj handicap. To vše za podpory Sokolovské uhelné

10530905 10152580801697209 348892804387196436 n

  

Týden malování prostor knihovny a potom léto v duchu her a ručních prací. Letošní prázdninový program v sokolovské knihovně bude určen především dětem od šesti do 12 let, na které čekají tradiční Prázdniny bez nudy. Naopak dospělí se mohou těšit na programově bohatý podzim.

“Přes léto se snažme nabídnout hlavně program pro ty děti, které zůstávají během prázdnin ve městě,” říká Ema Reismüllerová z dětského oddělení. Každý čtvrtek tak pro ně pracovníci knihovny budou mít připravený zajímavý program, během kterého si děti budou moci vyzkoušet například výrobu zvířátek z ponožek, malování na sklo, nebo výrobu lampionů. “A přijít s nimi mohou i rodiče. Jen je potřeba se přihlásit nejpozději v pátek před akcí, protože počet míst je omezený,” upozorňuje Reismüllerová. Kapacitně by ale neměl být problém, protože každý den proběhnou vždy dva kurzy, první od jedné a druhý od třetí hodiny odpoledne. Za účast pak děti zaplatí pouze symbolický příspěvek 40 korun na materiál. 

Pro ty starší pak knihovna vyhlašuje přes prázdniny literární a výtvarnou soutěž. Je určena dětem do 15 let a má téma Máma, táta a já.  Vítězné práce budou představeny na počátku prosince během akce Den pro dětskou knihu a následně i zveřejněny na stránkách knihovny. Ta má přitom v pořádání podobných soutěží bohaté zkušenosti. Organizuje je už od roku 2002 a často se mezi soutěžními díly objevují i práce skutečně talentovaných autorů. Například v loňském ročníku zaměřeném na českého krále a císaře římského Karla IV. tak devítiletý František Jirka nejen že postoupil do celostátního kola soutěže, ale vysloužil si i titul rytíře řádu Krásného slova, na nějž byl pasován v Nosticovském paláci v Praze. 

Podstatně nabitější program bude na podzim. Odstartuje ho oblíbený výtvarný seminář s Adolfem Dudkem, který se bude konat už po jedenácté ve dnech 14. až 15. října. Ty nejmladší čeká symbolické rozloučení s létem v podobě Uspávání broučků, jehož součástí bude i lampionový průvod kolem zámku, a dětem školou povinným bezesporu přijde vhod i nová služba, která odstartuje prvního září. Mohou si totiž do městské knihovny přinést učebnice, které jim zde za drobný poplatek obalí do ochranné knihovnické fólie.

“Kromě toho ale máme na podzim připravené dvě úplné novinky. Jednou je cyklus zaměřený na vědeckotechnickou a fantasy literaturu. Tou druhou seriál čtení regionálních autorů,” nastiňuje nadcházející program ředitelka knihovny Daniela Drobečková. Blok sci-fi a fantasy ponese název Nejzazší hranice a na jeho organizaci knihovna spolupracuje s Michalem Březinou, autorem knihy Měsíční deník. Tento nejprodávanější titul roku 2081 je deníkovým záznamem posledního člověka na Měsíci a zaujme i faktem, že jeho autor pochází právě ze Sokolova. “V rámci cyklu pak vystoupí například jedna z legend tohoto žánru u nás Josef Pecinovský i další autoři. Završí ho pak book con na kterém se setkají autoři i fanoušci tohoto žánru,” dodává Drobečková. 

Neméně zajímavý by měl být i cyklus autorských čtení regionálních spisovatelů. Mezi nimi nebude chybět absolvent sokolovského gymnázia Filip Koryta, loketský autor Theodor Kravál, režisér a scénárista filmu Pohádky pro Emu Rudolf Havlík či nositelka ceny za nejlepší detektivní povídku Václava Molcarová. 

Kdo není fanouškem vědy a techniky, ani místní literární scény, možná mu přijde vhod návštěva herečky Hany Maciuchové. Ta do Sokolova přijede v září číst poezii čínské básnířky Li čching-čao, žijící na přelomu 11. a 12. století. A energii do žil může případným zájemcům nalít cyklus Můj příběh. Jeho hrdiny totiž jsou lidé, kterým zkomplikoval život vážný zdravotní handicap, ale který přesto dokázali překonat. 

Sokolovská knihovna patří k dlouholetým partnerům Sokolovské uhelné a společnost opakovaně již řadu let podporuje její aktivity. O těch výše uvedených i řadě dalších najdete bližší informace na www.mksokolov.cz